Wszystko o wybielaniu zębów
Wybielanie zębów – o czym musisz wiedzieć?
W naszej kulturze śnieżnobiały uśmiech to coś bardzo pożądanego. Nie tylko wyglądamy znacznie atrakcyjniej, ale i zyskujemy większą pewność siebie i możemy bez ograniczeń uśmiechać się od ucha do ucha. Wybielanie zębów to jedno z najpopularniejszych estetycznych życzeń pacjentów. Oto kilka bardzo przydatnych informacji, dotyczących tego zabiegu.
Zanim przystąpi się do wybielania zębów, należy przeprowadzić konsultacje, żeby poznać stan zdrowia i oczekiwania pacjenta. Zęby muszą być zdrowie do procesu wybielania.
Należy podkreślić, iż wyniki wybielania zazwyczaj trwają od 18 do 24 miesięcy, jednakże można spodziewać się utraty bieli przed tym okresem. Współczesna stomatologia może zaoferować dwa sposoby wybielania zębów: nakładkowe wybielanie domowe i wybielanie gabinetowe z użyciem lamp. Domowy sposób wiąże się z nakładaniem żelu wybielającego na około 60 minut dziennie. Niektóre rodzaje żelu są nanoszone na noc. Przebieg wybielania trwa dwa, trzy tygodnie. Druga opcja wykonywana jest przez specjalistę: natychmiastowo, w trakcie jednej wizyty. Używa się do tego specjalnych lamp do aktywacji żelu wybielającego.
Niezależnie od tego, z jakiej metody wybielania chcemy skorzystać, w obu przypadkach najpierw należy się skonsultować ze stomatologiem. Tylko wtedy możemy mieć pewność co do poprawnego wykonania zabiegu. Specjalista musi sprawdzić, czy zęby są zdrowe i czy nie ma przeciwskazań ogólnych do wykonania zabiegu. Specjalista dobiera również poziom stężenia nadtlenku wybielającego, którego uwzględnia się przy ewentualnej nadwrażliwości pacjenta.
Na rynku istnieją produkty wybielające zęby, dostępne bez recepty. Niestety nie zaleca się ich używania, ponieważ zawierają one materiał ścierny, który co prawda usunie zewnętrzne zabarwienie zębów, ale może spowodować starcie szkliwa zębów.
Zdrowie jest najważniejsze, dlatego zawsze lepiej jest skonsultować się ze specjalistą, nim przystąpimy do domowych sposobów wybielania. Zachęcamy do skonsultowania ewentualnego wybielenia zębów przy najbliższej wizycie u stomatologa.
Jak utrzymać śnieżnobiały uśmiech?
Sobota wieczór. Wraz ze swoimi znajomymi idziesz wzdłuż ulicy. Mijacie knajpkę, gdzie na patio siedzi grupa nieznajomych. Twoja przyjaciółka, Kasia, opowiada trafny żart. Wybuchacie śmiechem. Ten radosny odgłos przyciąga uwagę siedzących na patio nieznajomych. Ktoś z nich spogląda na Twoją roześmianą twarz i śnieżnobiały, zniewalający uśmiech. Tak zaczyna się miłość od pierwszego wejrzenia.
Piękny uśmiech potrafi odmienić sytuację na lepsze. Dodaje pewności siebie, pozwala śmiać się pełną piersią, a nawet odmładza. Jak uzyskać tak wspaniały efekt i utrzymać go na długo?
Jedz warzywa!
Niektóre warzywa i owoce działają jak delikatna myjka, która oczyszcza zęby z osadu nazębnego. Błyskawiczne oczyszczenie zębów zapewnią jabłka, marchewki, kalafior czy seler. Takie produkty działają nie tylko jak drobna szczoteczka do zębów, ale i zapobiegają tworzeniu się płytki nazębnej. Surowa marchew ma również wspaniały wpływ na kształtowanie się zgryzu u małych dzieci.
Owoce też pomagają
Naturalny kwas, który zniszczy bakterie? Brzmi ciekawie. Pomarańcze i ananasy są w stanie wybielić zęby i (dzięki enzymom) pozbyć się bakterii jamy ustnej, co przyczyni się do świeższego oddechu. Co więcej, substancje zawarte w cytrusach pozbywają się plam z kawy, coca-coli, czy wina, które utrzymują się na szkliwie. O śnieżnobiały uśmiech zadba też kwas maleinowy (pełno go w truskawkach!).
Biały jak mleko
Kolejny dobroczynny kwas, którego tym razem można znaleźć w… mleku. Maślanki, kefiry, jogurty naturalne to królestwo kwasu mlekowego, który zapobiega psuciu się zębów! Badania dowodzą, że proteiny zawarte przykładowo w jogurtach, „przyklejają się” do zębów i chronią przed szkodliwymi kwasami. Dodatkowo nabiał posiada wapń, który działa podwójnie: chroni kości i wzmacnia je tak, żeby zęby trzymały się w jednym miejscu!
Serowa recepta na piękny uśmiech
Ser. Sekretem jest ser, który podnosi pH płytki nazębnej. Dzięki odpowiedniemu pH w ustach, próchnica nie będzie siała spustoszenia w jamie ustnej. Substancje, znajdujące się w serze, pobudzają wydzielanie się śliny i normalizują poziom pH zaraz po zjedzeniu kawałka. Co ciekawe, ser żółty zawiera difosforany, który jest używane w pastach do zębów.
Czego nie jeść?
Wszystkiego, co zostawia plamy na zębach. Gdy weźmiemy zęba pod mikroskop, zobaczymy, że wygląda jak gąbka z drobniutkimi otworami. Cząsteczki produktów barwiących wnikają do otworów zęba i po dłuższym czasie zmienią się w ciemne plamy. Najgroźniejsza jest coca-cola. Postaraj się też nie nadużywać kawy, herbaty, wina, sosu sojowego, czy tytoniu.
Wracając do sytuacji w knajpce. Zjadasz sushi z sosem sojowym i popijasz mocną herbatą. Od tego momentu liczy się siedem minut. Po siedmiu minutach rozpoczyna się niszczenie tkanki zęba. I wtedy wyciągasz z kieszeni gumę do żucia bez cukru. Żujesz spokojnie, wiedząc, że zęby są właśnie czyszczone ze wszystkich barwników. Odwracasz wzrok na nieznajomych, siedzących nieopodal. Uśmiechasz się do osoby, która ci się przygląda. I wiesz, że masz olśniewający uśmiech.
Wybielanie zębów – cena
W gabinecie Stomatologia Polak koszt wybielania zębów wynosi:
- Wybielanie gabinetowe za jeden łuk zębowy – 550zł
- Wybielanie nakładkowe za jeden łuk zębowy – 630 zł
- Wybielanie nakładkowe za dwa łuki zębowe – 1150 zł
Cena jest aktualna na czas publikacji artykułu (16.10.2024).
Aktualne ceny zawsze znajdziesz na podstronie Cennik.