Sposoby na bezbolesne leczenie zębów
Dla wielu z nas borowanie jest najmniej przyjemną częścią wizyty u dentysty. Jednak urządzenia obecnie dostępne na rynku pozwalają na usuwanie próchnicy bez użycia wiertła. Pojawia się tutaj pytanie – czy taki zabieg jest w ogóle skuteczny i czy nie jest szkodliwy dla zdrowia? Jakie możliwości mamy do wyboru podczas poszukiwania bezbolesnych metod leczenia?
Żel rozmiękczający Carisolv
Pierwszym sposobem na usuwanie próchnicy jest żel Carisolv. Zazwyczaj dentysta podczas zabiegu nakłada jedną kropelkę na chory ząb. Żel natychmiast aktywuje się i rozmiękcza tkanki zaatakowane przez próchnicę. Następnie lekarz może je zeskrobać i założyć opatrunek lub plombę. Dużą zaletą tego żelu jest to, że osłabia on wyłącznie chorą tkankę, nie szkodząc zdrowym zębom. Niestety ta metoda jest skuteczna tylko w przypadku niewielkich ubytków. Dodatkowo zabieg nie zawsze odbędzie się bez użycia wiertła, ponieważ żel nie rozpuści starego wypełnienia, a dodatkowo często nie dotrze w trudno dostępne miejsca.
Abrazja powietrzna
Jest kolejną metodą bezbolesnego leczenia zębów. Pozwala na zastąpienie tradycyjnego wiertła cieniutką dyszą, z której pod dużym ciśnieniem wydobywa się z niej strumień powietrza zmieszanego z odpowiednio dobranym ścierniwem. Pozwala to precyzyjnie zetrzeć chorą tkankę zęba, a zabieg jest szybki i najczęściej odbywa się bezboleśnie, przez co nie trzeba stosować znieczulenia. Z metody tej nie mogą niestety korzystać astmatycy, ponieważ w czasie wykonywania zabiegu powstaje pył, który powoduje uczucie suchości w jamie ustnej. Zdrowy pacjent musi jedynie wypłukać usta po zabiegu, podczas gdy osoby chore na astmę mogą doświadczyć bardzo nieprzyjemnych odczuć.
Ozonoterapia
To metoda, która wykorzystuje ozon do leczenia próchnicy, a w zapaleniu miazgi zęba pozwala oczyszczać i dezynfekować tkanki w jamie ustnej. Gaz ten pozwala szybko zniszczyć bakterie i pobudza remineralizację (samodzielną odbudowę) osłabionych tkanek. Przed wykonaniem ozonoterapii należy dokładnie oczyścić chory ząb – aby zabieg odbył się bezboleśnie, należy zastosować metodę abrazji powietrznej. Następnie leczony ząb trzeba uszczelnić specjalny kapturek, pod który wpuszcza się gaz, który dokładnie odkazi powierzchnię zęba. Zaletą tej bezbolesnej metody jest fakt, że świetnie sprawdza się ona w przypadku małych zmian próchnicowych na powierzchni szkliwa. Często zdarza się, że nie trzeba nawet zakładać wypełnienia. Metoda ta może również być stosowana dodatkowo do tradycyjnego wiertła, które nie zawsze jest w stanie dotrzeć do obumarłych tkanek ukrytych w trudno dostępnych zakamarkach.
Ultradźwięki
Są chyba najbardziej wszechstronnym sposobem na bezbolesne leczenie zębów. Odpowiednie urządzenie emituje odpowiednie ultradźwięki, które dają wiele możliwości. Ultradźwięki pozwalają przede wszystkim usuwać kamień nad- i poddziąsłowy za pomocą scalera ultradźwiękowego. Poza tym ultradźwięki znajdują swoje zastosowanie w leczeniu paradontozy, leczeniu kanałowym, protetyce i chirurgii stomatologicznej. Wykwalifikowani stomatolodzy z ich pomocą między innymi usuwają pozostałości i udrażniają kanały korzeniowe, wykańczają opracowania zębów pod korony.
Ultradźwięki pozwalają nie tylko na bezbolesne leczenie zębów, ale także na wykonanie w czasie jednej wizyty nawet kilku skomplikowanych zabiegów. Doświadczony dentysta może dzięki nim usunąć jeden lub więcej zębów, przygotować miejsce i wprowadzić implant lub implanty, a następnie osadzić na nich korony. A to wszystko może zrobić w czasie jednej wizyty – aż taką delikatność gwarantują ultradźwięki. Dodatkowo ultradźwięki pozwalają również na niezwykle delikatną ekstrakcję trudnych do usunięcia zębów (np. bardzo problematycznych zatrzymanych ósemek). Ogólnie rzecz biorąc – dzięki ultradźwiękom stomatolodzy mogą znacznie skrócić i z większą precyzją wykonać wiele skomplikowanych zabiegów.
Laser
Kolejnym sposobem na bezbolesne leczenie zębów jest metoda laserowa. Umożliwia ona bezkontaktowe usuwanie zmienionych próchnicowo tkanek oraz pozwala pacjentom uniknąć wielu przykrych skojarzeń i doznań. Laser eliminuje konieczność stosowania wierteł, które wywołują nieprzyjemne wibracje i powodują nieprzyjemny hałas – często nie trzeba stosować jakiegokolwiek znieczulenia. Opracowywanie ubytków (nawet głębokich) laserem polega na odparowaniu chorych tkanek zęba za pomocą impulsów światła. Precyzja lasera umożliwia walkę z ubytkami bez ryzyka uszkodzeń i podrażnień dziąseł. Zmniejsza także ryzyko termicznego uszkodzenia tkanek, które towarzyszy borowaniu. Są one dzięki działaniu lasera odpowiednio zdezynfekowane i przygotowane pod wypełnienie. Metoda ta wygrywa z tradycyjnym wiertłem, ponieważ przy pomocy lasera możemy precyzyjnie usunąć tylko tkanki zmienione próchnicowo, a zdrowe zachować w stanie nienaruszonym. Wiertło jest bardziej inwazyjne i nawet przy zachowaniu całkowitej precyzji, usuwa zarówno zmienioną, jak i zdrową tkankę.
Bezbolesne leczenie zębów – co dalej?
W gabinetach stale pojawiają się nowe metody bezbolesnego leczenia zębów, a te istniejące są dopracowywane i stają się coraz lepsze. Dzisiaj jeszcze nie wszystkie zabiegi można wykonać z użyciem którejś metody bezbolesnego leczenia, jednak nie obawiajmy się. Solidni stomatolodzy nieustannie dokształcają się i dokładają wszelkich starań, aby wykonywane przez nich zabiegi odbywały się w jak najprzyjemniej atmosferze. Dodatkowo technologia w naszych czasach idzie do przodu tak szybko, że całkowicie bezbolesne metody leczenia zębów na pewno pojawią się lada chwila.
Chcesz bezboleśnie wyleczyć zęby? Zapraszamy na konsultację!