Problematyczne ósemki – kiedy trzeba je usunąć?
Ósemki nie pełnią w jamie ustnej żadnej funkcji – nie pomagają w żuciu, ani nie rozdrabniają pokarmu. Sprawiają tylko problemy. Ze względu na swoje położenie, trudno je doczyścić podczas mycia zębów, dlatego są silnie narażone na próchnicę. Kiedy można usunąć ósemki, i jak wygląda chirurgiczne usuwanie zębów mądrości? Przeczytaj.
Wskazania do usunięcia ósemki:
- nawracające stany
- zapalne wzrost poza łukiem
- częściowe lub całkowite zatrzymanie zęba
- torbiele zawiązkowe
- próchnica
Dlaczego coraz częściej usuwa się ósemki?
Ósemki mogą być problematyczne, jeśli są zostawione same sobie. Coraz częściej brakuje na nie miejsca w jamie ustnej. Z tego powodu mogą wyrzynać się pod niewłaściwym kątem, wykrzywiać inne zęby i sprawiać ból. Ich higiena jest utrudniona, bo trzeba się nagimnastykować, by dosięgnąć je za pomocą szczoteczki. To może powodować próchnicę.Ósemki, a nawet dziewiątki służyły kiedyś ludziom do żucia twardych pokarmów. Obecnie są narządem szczątkowym, który ze względu na spożywanie miękkiego pokarmu przez ludzi, niepełnią żadnej funkcji podczas pobierania pokarmu.
Kiedy najlepiej usunąć ósemki?
Najlepszym momentem do usunięcia zębów mądrości jest wiek 16-25 lat, ale nie oznacza to, że osoby starsze i młodsze nie mogą być poddane zabiegowi. Statystycznie, to w tym przedziale wiekowym występuje najmniej powikłań po wyrywaniu.
Jak wygląda usuwanie ósemek?
Zanim specjalista zabierze się za dokonanie ekstrakcji, musi dokładnie widzieć co ma usunąć. Chirurgiczne usunięcie ósemek powinno być poprzedzone wykonaniem pantomogramu, czyli zdjęcia RTG zębów i otaczających ich struktur. Dzięki temu specjalista może ocenić ukorzenienie zęba w zębodole i usunąć go w bezpieczny sposób. Kiedy „najgorsze” już minęło, stomatolog oczyszcza i odkaża zębodół. W niektórych sytuacjach konieczne może się okazać założenie jednego lub kilku szwów. Okolica ósemki jest wcześniej znieczulana. Prawidłowo przeprowadzone usunięcie ósemki, jest całkowicie bezbolesne.
Sprawdź: Chirurgia stomatologiczna